Posted on Leave a comment

Kalcij iz jajčnih lupin za zdrave paradižnike in bučke

Vzrokov za gnitje na muhi plodu je več. Več o tej temi lahko preberete tukaj: Zakaj gnijejo mlade bučke?

Kadar opazimo, da paradižniki gnijejo na muhi, bučke pa na koncu plodu, kjer je bil včasih cvet, najprej pomislimo na pomanjkanje kalcija (a to seveda ni edini možen vzrok). Kalcij rastline nujno potrebujejo, vendar je pomembno vedeti, da je kalcij eno od mikrohranil, kar pomeni, da ga rastline ne potrebujejo zelo veliko. Preobilno dodajanje kalcija ali kateregakoli drugega elementa lahko namesto koristi povzroči škodo, zato z dodajanjem hranil ne pretiravamo oziroma še bolje – dodamo jih samo, če smo prepričani, da jih primanjkuje.

Če ste imeli v preteklih sezonah težave z gnitjem paradižnikov in mladih bučk, lahko uporabite domače kalcijevo gnojilo. V predpisanih količinah bo uporaba varna.

Vrtnarji uporabljajo različne načine, da bi s kalcijem oskrbeli rastline. Veliko kalcija je v jajčnih lupinah. Ko jih dodamo v tla ali kompost, ju bodo prej ali slej obogatila s kalcijem.

Načinov je več: prvi je dolgotrajen, drugi morda celo nevaren za rastline, tretji pa povsem varen in dokazan z raziskavo. Ker sem raje na varni strani poskusov z rastlinami, vam priporočam tretji način dodajanja kalcija rastlinam.

  1. Jajčne lupine zdrobimo in jih zakopljemo v tla ali kompostni kup. Kalcij je v jajčnih lupinah vezan v obliki kalcijevega karbonata, ki ni topen v vodi. Traja lahko tudi več let, prede se molekularna vez pretrga. Ves ta čas pa kalcij iz jajčnih lupin rastlinam ni dosegljiv.
  2. Jajčne lupine zdrobimo in stopimo v kisu. Na ta način se vezi v molekulah kalcijevega karbonata takoj pretrgajo. V precej burnem kemičnem procesu se iz kalcijevega karbonata sprostijo kalcij, voda in ogljikov dioksid. Postopek: jajčne lupine najprej posušimo v pečici na 100 °C in zdrobimo v čim bolj droben prah. Zmešamo dva dela kisa in en del jajčnih lupin. Počakamo, da iz zmesi nehajo izhajati mehurčki, takrat je reakcija končana. Zmes precedimo. Pred uporabo jo razredčimo: eno čajno žličko zmesi (= 5 ml) zmešamo s 5 l vode. S tem zalijemo rastline ali pa jih poškropimo za foliarno gnojenje. Ta način dodajanja kalcija v tla nekateri zelo priporočajo, drugi pa močno odsvetujejo – predvsem zaradi bojazni, da bi kis poškodoval rastline.
  3. Pripravimo čaj iz jajčnih lupin. Postopek je zelo preprost: jajčne lupine posušimo in steriliziramo v pečici (na 100 °C), nato jih zdrobimo. Stresemo jih v lonec in dodamo dvakrat toliko vode, kot je jajčnih lupin. Vodo z jajčnimi lupinami zavremo in odstavimo. Zmes pokrijemo in pustimo stati 24 ur, nato jo precedimo. Pripravek razredčimo z vodo v razmerju 1 : 20 (primer: na 1 dl prevretka iz jajčnih lupin dodamo 2 l vode). S tako pripravljenim škropivom škropimo rastline. Najbolje je, da vedno pripravimo svež pripravek. Učinkovitost tega domačega kalcijevega škropiva so potrdili tudi z raziskavo: file:///C:/Users/HP/Downloads/_IJSAR-2019-6(2)-79-86.pdf

Kdaj začnemo dodajati kalcij?

Kalcij začnemo dodajati, ko rastline nastavijo prve cvetove, potem pa na tri do štiri tedne, lahko hkrati z Epsomsko soljo.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja