
Strune so ličinke hrošča pokalice.
Težava je v tem, da v tleh ostanejo 3 do 4 leta, nakar se razvijejo v hroščke, ki spet izležejo jajčeca, iz katerih se izležejo ličinke – strune.
Ime so dobile zato, ker so zaradi hitina trde in čvrste kot strune kitare. So slamnato rumene do rdečkaste barve, dolge pa od 1,5 do 3,5 cm.
Običajno jih na vrt zanesemo z zapleveljenim ali nezrelim gnojem in kompostom. Veliko težav z njimi lahko imamo tudi vsakič, ko iz travnika ali zapleveljene njive naredimo vrt.
Ko jih enkrat imamo, so velik problem, saj naredijo veliko škode, pa tudi znebiti se jih je težko. Največ škode naredijo na posevkih krompirja, koruze, sladkorne pese in vrtnin. Na vrtu nam naredijo veliko škode, ker glodajo koreninice rastlin. V gomoljih in korenih iščejo vodo, zato naredijo v sušnih letih še več škode kot sicer.
Kaj lahko naredimo?
- Uporabimo homeopatski pripravek Sambucus nigra ali Thuja.
- Zastiramo tla: zastirka je priporočljiva zato, ker potem hrošči pokalice ne morejo odlagati jajčec v zgornje plasti zemlje.
- Uporabimo zeleno gnojenje: lucerna in detelja strunam prijata, prav tako tudi žita. Ajda, lan, konoplja in proso pa zmanjšata njihovo število. Primer: na prazne dele vrta posejemo ajdo. Preden bo naredila seme, jo požanjemo in uporabimo za zastirko (če seveda ne želimo, da se nam naslednje leto zaseje sama). Ajda v tla sprošča snovi, ki jih strune ne prenesejo. Enako velja tudi za majskega hrošča. Ali: na prazne gredice posejemo belo gorjušico. Tik pred cvetenjem jo požanjemo, zadelamo v tla in dobro zalijemo.
- Rahljamo tla: strunam rahla zemlja ne odgovarja. Rahla zgornja plast zemlje se lažje izsuši in v takšnih razmerah jajčeca popadejo, strune pa poginejo. Tudi ptiči jih tam lažje najdejo. Ptičke bodo raje na našem vrtu, če jim na vrtu omogočimo dostop do sveže vode (če na vrtu nimamo ribnika ali česa podobnega, lahko globok podstavek za cvetlični lonec s pomočjo vrvice obesimo na drevo in vanj nalijemo vodo).
- Ne preganjamo krtov: krti so dobrodošli pomočniki, ki z veseljem pomalicajo strune in bramorje.
- Izdelamo vabe: žogice iz ovsenih kosmičev, malo medu in vode. Vrečko ovsenih kosmičev pomešamo z nekaj žlicami medu in toliko vode, da dobimo testo, iz katerega lahko oblikujemo žogice v velikosti tenis žogic. Žogice zakopljemo v vrtna tla. Občasno jih izkopljemo in odstranimo strune, ki so se zarile v žogice. Da jih bomo lažje našli in izvlekli iz tal, žogice zavijemo v mrežico, ki gleda iz tal (npr. mrežica, v kateri kupimo krompir ali čebulo). Podoben nasvet je tudi na kose narezan krompir, ki ga zakopljemo in uporabimo za vabo za strune.
- Kapucinke, ognjič in žametnice posadimo med zelenjavo in na rob gredic. Njihove korenine izločajo snov, ki je za strune strupena.