Posted on

Kako brez težav posejemo in pridelamo korenček?

Sejanje korenčka je zelo pogosto huda težava: nikakor ne vzklije, če vzklije, je pregost, noče rasti, ker so tla preveč vlažna ali preveč suha, ne moremo ga presajati in ker raste počasi, ga začne dušiti plevel … na koncu pa, če ga le pripeljemo skozi vse te preizkušnje, prileti korenčkova muha in nam uniči težko prislužen pridelek.

Korenčka ne moremo presajati, zato ga sejemo neposredno na vrtno gredo. Pregoste setve moramo redčiti. Ker raste zelo počasi, ga lahko prehiti plevel. Dobro se razume s čebulo (korenček in čebula se vzajemno ščitita pred muho). Posejemo ga v jarke. V vmesni prostor posejemo redkvice, ki rastejo hitreje. Tako označimo vrste, kjer bo rastel. Redkvice bomo pobrali prej, korenček pa bo tako dobil več prostora za rast.

Težavno sejanje drobnih semen si lahko olajšamo tako, da »posejemo« korenček na traku. Posamezna semena so na traku razporejena na pravilno setveno razdaljo in jih kasneje ni potrebno redčiti. Semena imajo dovolj prostora, da se enakomerno, hitro in optimalno razvijejo. Seme korenčka na traku imamo ga tudi v Gajinem vrtu, pa tudi seme redkvice. Seme korenčka na traku lahko naročite TUKAJ, seme redkvice na traku pa TUKAJ.

Največja težava pri setvi korenčka je njegova slaba kaljivost. Na kaljivost v prvi vrsti vpliva kakovost semena, zato izberemo preverjeno kvaliteto, kot jo imajo semena Samen Maier.

Kaj je pomembno, ko sejemo korenček:

  • Zemlja, v katero sejemo korenček, mora biti rahla, brez kamenja in dovolj globoka. Naredimo lahko dvignjeno gredo, da ima več prostora za rast v globino. Odličen pridelek sem imela, ko sem korenček posejala v betonske kvadre brez dna.
  • Ključna je vlaga po sejanju: tla se ne smejo osušiti, sicer korenček ne bo vzkalil.
  • Tla morajo biti dovolj topla, sicer seme ne bo vzkalilo in bo čakalo na boljše pogoje.
  • Zelo pomembno je, kako gosto posejemo seme (enako velja tudi za sejanje drugih drobnih semen). Idealno je, da ga posejemo tako, da nam ga potem ne bo treba redčiti.

Kaljivost korenčka lahko močno povečamo, če seme »obdelamo« po tem nasvetu:

2 žlici želatine stresemo v 1/2l dl hladne vode in premešamo. Postavimo na stran. V lonec natočimo ½ litra vode, pristavimo in počakamo, da voda zavre. Lonec odstavimo in vodi, ki je zavrela, primešamo ½ dl vode z želatino. Počakamo, da se zmes ohladi na sobno temperaturo, nato jo pretočimo v stekleničko. V stekleničko vsujemo seme (ne preveč, seme lahko, če ga bo v želatini premalo, dodamo tudi kasneje, odvzeti pa ga ne moremo). Stekleničko zapremo in dobro pretresemo, da se seme enakomerno razporedi po tekočini. Nasvet: v plastičen pokrovček PVC stekleničke naredimo luknjo; tako bomo vsebino lažje enakomerno polivali v jarek.

V gredo naredimo ozek in plitek jarek, na dno nasujemo Biooglje – aktivator zemlje (samo toliko, da postane dno jarka črno). V jarek nato počasi in enakomerno polijemo vsebino stekleničke. Jarek zasujemo. Po končanem sejanju gredo prekrijemo z zimsko kopreno.