Posted on

Kdo dela majhne svedrčke zemlje na trati?

Če na trati opazite kupčke drobne, fino presejane zemlje, imate na svoji parceli najverjetneje zelo aktivne deževnike – kar je odlična novica. Deževniki izboljšujejo tla na veliko različnih načinov, njihovi izločki (glistina) pa po kakovosti sodijo v vrh vseh naravnih gnojil. 

Njihovi kupčki so bolj vidni v jeseni, pozimi ali spomladi, ko trave počivajo ali le počasi rastejo. Še zlasti pa takrat, ko so tla še topla in so zato deževniki aktivni blizu površja tal, trave pa ne rastejo več tako močno, kot poleti. Takrat lažje opazimo glistino na površini tal. Ko se bolj ohladi, se deževniki umaknejo v globlje plasti zemlje.

Deževniki rijejo skozi zemljo ob tem zemljo pojedo in prebavijo organske snovi v njej. Dodajanje Biooglja-aktivatorja zemlje v zemljo pospešuje njihovo delo. Deževniki ga pojedo, ker jim pomaga pri prebavi organskih snovi. Bakterije actinomycetes, ki jih deževniki potrebujejo za dobro prebavo, se v drobnih porah biooglja hitreje razmnožujejo in bolje ohranijo. Te bakterije delujejo na prst alkalno, zato prevladujejo v vrtni zemlji (v gozdni, ki je bolj kisla, je več gliv kot teh bakterij). Ko deževnik zaužije hrano, ki vsebuje actinomycetes bakterije, postane za te bakterije nekakšna razmnoževalna komora, v kateri se bakterije razmnožijo. Deževnikovi iztrebki nato vsebujejo kar do 6-krat več teh bakterij kot jih je bilo v hrani, ki jo je pojedel. Biooglje predstavlja idealne pogoje za razmnoževanje teh bakterij, kar privablja deževnike, ti pa populacijo še povečujejo. V tem dejstvu je skrit še en odgovor na vprašanje, zakaj je zemlja, obogatena z aktiviranim bioogljem, rodovitnejša.

Deževniki so najbolj aktivni tik pod površjem zemlje, do globine 15 cm. Potujejo pa tudi globlje in od tam prinašajo zaloge mineralov v višje plasti zemlje, kjer so lažje dostopni za rastline.

Izločki deževnikov, glistina, vsebuje več hranil in organskih snovi kot zemlja. Bogata je z dušikom, fosforjem, kalijem in mnogimi mikrohranili v obliki, ki je rastlinam lahko dostopna. Zemljo zračijo in rahljajo. Zemlja, v kater živijo deževniki, je bogatejša s kisikom, kar ne koristi le rastlinam, pač pa tudi določenim zemlji koristnim bakterijam.

Deževniki so koristni za zdravje zemlje. Lahko si samo želimo, da bi jih bilo na vrtu čim več, saj v tla vdelujejo organske snovi, ki jih dodamo v obliki komposta, izboljšajo strukturo zemlje, vplivajo na to, kako skozi zemljo potuje voda in izboljšajo rast rastlin.