Posted on

Kompost za vrt brez prekopavanja

person watering outdoor plants

Vrta že dolgo ne prekopavam več. Zemljo na njem zastiram, kar je večinoma povsem dovolj, da ostane rahla. Le v skrajnem primeru, ko je res preveč zbita, jo zrahljam in prezračim s ploskimi vilami. Včasih sem za zastiranje vrta uporabljala različne zastirke (seno, slama, listovka …). Pred časom pa sem naletela na članke, posnetke in knjige angleškega vrtnarja Charlesa Dowdinga, ki z veseljem deli svoje znanje in promovira vrt brez prekopavanja, zastrt s kompostom. Takrat sem se odločila, da bom tudi sama uredila vrt po njegovi metodi.

Dowding navaja naslednje prednosti, ki nam jih prinese zastiranje s kompostom:

– manj plevela
– več pridelka
– prihranek prostora
– prihranek časa

Katere so zmotne predstave o vrtu brez prekopavanja?
Zelo pogosta napačna predstava je, da na vrtu brez prekopavanja potrebujemo več komposta, kot na vrtu, ki ga prekopavamo. Ravno obratno je res. Zmotno je tudi mišljenje, da zemlja, ki smo jo leta dolgo prekopavali, prekopavanje kar nekako potrebuje, sicer ne bo obrodila – kot da bi se navadila na to, da jo enkrat ali dvakrat na leto temeljito zmučimo. To je zgolj mit, povsem neosnovan in neresničen.

Kako začnemo: vse, kar moramo narediti, je to, da trdovratne plevele porežemo do tal in odstranimo površinske korenine, nato pa vrt zastremo s kompostom. Če je vrt zelo zapleveljen, lahko pred nanosom komposta vrt prekrijemo s kartonom. Ob tem pa se moramo zavedati, da je karton lahko odlično zatočišče za polže in ga zato uporabimo le, če je res nujno.
Vrt na debelo zastremo s kompostom: od 5 do 15 cm na debelo. Največ komposta bomo tako porabili na začetku, v prvem letu. Kasneje kompost samo dodajamo. Kompostno zastirko vsako leto osvežimo s 3 do 5 cm debelo novo odejo. Bolj pa, ko bo zemlja nahranjena, manj bo »jedla« kompost, več ga bo ostajalo in ne bo več izginjal v podlago.

Visoke grede dopolnimo s kompostom
Na vrtu imam dve betonski visoki gredi in eno »impro« visoko gredo (sestavila sem jo iz kovinskega ogrodja, ki sem ga znotraj obložila s talno oblogo, ki prenese bivanje na prostem), dve dvignjeni gredi z lesenimi stranicami (ena v velikosti manjše njive, druga majhna) in zeliščno spiralo.
Ker prostora nikoli ni dovolj in ker sem se igrala z idejo razseljenega vrta, sem ob južni steni hiše postavila še tri visoke grede. Te so namenjene vzgoji plodovk. Dobro so se obnesle, zato nameravam tam sedaj postaviti še dve leseni visoki gredi.
Vsebina visokih gred se je v dveh letih od nastanka že precej posedla. Dopolnila jih bom s kompostom, ki ga potrebujem tudi za izboljšanje zemlje v dvignjenih gredah. Ob tem se seveda postavi vprašanje: kje dobiti tako velike količine komposta?

Domači in kupljeni kompost
Kompost, ki ga pridelamo sami doma, je običajno veliko boljše kakovosti od cenenega kupljenega. Vendar je doma zelo težko narediti dovolj komposta, saj za kaj takega preprosto nimamo dovolj surovin. Najslabše bi bilo, če bi kupili kompost vprašljive kakovosti, ter z njim na svoj vrt zanesli različne strupe. Strošek kakovostnega ekološkega komposta je v luči vseh koristi, ki jih prinaša, prihranka časa in pričakovane učinkovitosti komaj še omembe vreden.

Na takšnem vrtu pridelamo več na manjši površini, hitreje in z manj truda, pa še lep je. V zdravi zemlji je rast močna. Prihranimo tudi čas, ki ga za zalivanje, vzdrževanje in pletje vrta porabimo manj. Na vrtu brez prekopavanja, ki je zastrt z zastirko iz komposta, sejemo in sadimo neposredno v kompostno zastirko.

Z zastirko iz komposta nahranimo življenje v zemlji, enako kot se to dogaja v naravi. Tako zastrta zemlja lažje zadržuje vlago in je bolj zračna. Metoda brez prekopavanja, pri kateri zastiramo s kompostom, deluje pri vseh vrstah zemlje, njen učinek pa je še posebej odličen, kadar gre za ilovnato zemljo.

Članek je bil objavljen v Novicah iz Gajinega vrta. Vse dosedanje članke lahko preberete tukaj: Članki.