Posted on

Marmorirana smrdljivka

Marmorirana smrdljivka (Halyomorpha halys) je rastlinska stenica iz družine ščitastih stenic. Njena pradomovina je vzhodna Azija, od koder se je razširila po vsem svetu. Pri nas so jo prvič opazili leta 2017 v Šempetru pri Novi Gorici. Danes jo najdemo že po vsej Sloveniji.

Opis

Kot vse ščitaste stenice ima tudi marmorirana smrdljivka široko in ploščato telo, velik ščitek in 4-5 člene tipalke. Ustne dele ima izoblikovan v kljunec, s katerim sesa rastlinske in živalske sokove. Dolga je 12 do 17 mm in sivorjave barve z drobnimi črnimi pikami. Ima dva para kril.

Razmnoževanje in razvoj

Za stenice je značilna nepopolna preobrazba. Njihov razvoj poteka od jajčeca prek nimfe do odrasle živali, ne da bi se vmes zabubile. Samica ščitaste stenice izleže jajčeca v jajčna legla in jih prilepi na list, steblo ali plod gostiteljske rastline.

Odrasle stenice prezimijo v različnih skrivališčih, tudi hišah. Aktivne postanejo aprila. Oplojene samice odlagajo jajčeca v skupke od sredine junija do konca septembra, najbolj pa julija. V posameznem leglu je od 20 do 32 jajčec. Najpogosteje jih samice odložijo na spodnjo stran lista. Nimfe, ki se izležejo iz jajčec, so rdečkasto-rumene barve, kasneje pa se obarvajo temnejše. 

Razvoj od nimfe do odrasle žuželke traja od 60 do 90 dni. Predvidevajo, da se pri nas v toplejših območjih najverjetneje razvijeta dva rodova letno. Jeseni se odrasle stenice začnejo zbirati na drevesih in stavbah ter iščejo prostor za prezimovanje.

Predstavlja vse večjo težavo za pridelovalce

Škodljivec postaja vse večja težava pri pridelavi kmetijskih rastlin. Marmorirana smrdljivka pri hrani ni izbirčna. Tekne ji kar 170 različnih vrst rastlin, zato je toliko bolj uspešna in predstavlja toliko večjo težavo za pridelovalce sadja in zelenjave.

Odrasle žuželke in nimfe z vbadanjem in sesanjem povzročajo veliko škodo na številnih poljščinah, vrtninah ter sadnem drevju. Uniči lahko cele nasade hrušk in breskev, loti se paradižnikov, jajčevcev, kumar … S prebadanjem plodov povzroči poškodbe plodov, njihovo deformacijo in nekroze tkiva v plodu.

Kako zaščitimo rastline pred marmorirano smrdljivko

Rastline zaščitimo s pravočasnim škropljenjem z raztopino Kaolina in s homeopatskim pripravkom proti stenicam Cantharis. Kaolin fizično zaščiti rastlino in njene plodove, ki postanejo neprivlačni za stenico, homeopatski pripravek pa okrepi rastlino, da se lahko sama zoperstavi škodljivcu.