Posted on

Prve sadike: paprike in čiliji

green plant with red round fruits

V drugi polovici februarja začnemo vzgajati sadike paprik in čilijev, ki jih bomo maja presadili na prosto (na vrt ali v lonce).

Letos je primeren čas za prve setve čas od 22. do 24. februarja, ko Luna raste (27. 2. je polna Luna), hkrati pa je v znamenju Raka, ki je vlažno in zelo plodno znamenje.

Domače sadike vzgajamo v posebnem substratu za vzgojo sadik. Vrtna zemlja je preveč zbita, vsebuje kamenčke, lahko vsebuje klice glivičnih bolezni, bakterij in virusov, kupljeni substrati za rože so lahko polni strupov in zato neprimerni … Ekološka Zemlja za vzgojo sadik je pripravljena tako, da vzpodbuja razvoj korenin, je rahla, hkrati pa v njej sadike ne bodo obolele za glivičnimi ali virusnimi boleznimi, katerih klice bi lahko bile v vrtni zemlji. Ker je rahla, bodo imele sadike v njej dostop do obilice nujno potrebnega kisika. Njena prednost je tudi ta, da odlično zadržuje vodo, kar je zelo pomembno za razvoj mladih rastlin.

Seme posejemo v manjše korito, ki ga nato prekrijemo s prozorno folijo. Seme paprik kalimo na toplem mestu. Do vzklitja naj bodo v prostoru, ogretem od 22 do 24 °C. Takoj ko vzklijejo, korito odkrijemo. Zdaj potrebuje manj toplote (18 do 20 °C), zato pa toliko več svetlobe. Pomanjkanje svetlobe bi povzročilo, da se mlade rastlinice pretegnejo.

Ko mlade paprike listke postavijo v vodoravno lego, jih prepikiramo v sadilne lončke ali sadilne platoje. Pri tem se potrudimo, da na drobnih koreninicah ostane čim več koreninske grude. Izberemo najbolj močne in dobro razvite rastline. Pri presajanju jih držimo za listke. Lončki, v katere jih prepikiramo, morajo imeti luknjice za odvodnjavanje. Postavimo jih na pladnje ali podstavke.

Ves čas do presajanja na vrt dobro skrbimo za sadike in jih redno pregledujemo. Zelo nevarni škodljivci za mlade sadike so mrtvaške mušice. Substrat, v katerem rastejo sadike, se ne sme izsušiti, pa tudi utopiti jih ne smemo. Boljše kot zalivanje je tedensko namakanje lončkov v posodi s postano in na sobno temperaturo ogreto vodo, ki ji občasno dodamo Epsomsko sol. Lončke po namakanju odcedimo in nato postavimo na običajno mesto.

Članek je bil objavljen v Novicah iz Gajinega vrta. Vse dosedanje članke lahko preberete tukaj: Članki.