Posted on

Skrb za sobne rastline: Presajanje

Večino sobnih rastlin presajamo enkrat letno. Najpogosteje počnemo to zgodaj spomladi, v začetku rastne  dobe (februar, marec). Edino obdobje, ko rastlin ne presajamo, je čas pred cvetenjem, med njim in čas mirovanja.

Rastline iz zemlje, v kateri rastejo, črpajo hranilne snovi, ki jih potrebujejo za svojo rast in razvoj. Sobne rastline in druge lončnice so ujete med stene svojega lončka in tako omejene na zelo skromen prostor, zato je skrb za njihovo življenjsko okolje še toliko pomembnejša. Sčasoma postane zemlja izčrpana, rastlina pa podhranjena in sestradana. Z rastjo postane rastlini lonček premajhen, rastlina pa utesnjena. Presadimo jo, da ji omogočimo več nujno potrebnega življenjskega prostora. Zaradi pregostih korenin oz. premajhnega življenjskega prostora rastlina raste slabše in ne uspeva tako, kot bi si želeli. Skozi iztrošeno in prenaseljeno zemljo voda zelo hitro odteče, rastlina pa zaradi tega trpi tudi žejo.

Kako vemo, da je rastlino nujno treba presaditi?

Znaki, da je presajanje nujno, so:

  • rastlina slabo uspeva, se zelo počasi razvija in raste.
  • ob zalivanju voda takoj odteče skozi prst in prst se zelo hitro posuši.
  • korenine rastejo skozi odcedne luknjice v dnu lončka (vzrok: zaradi pomanjkanja hranil rastlina išče hrano izven lončka).
  • na lončku so vidne bele sledi apnenca in gnojil.
  • ko vzamemo rastlino iz lončka, so na zunanji strani koreninske grude vidne prepletene in krožno raščene korenine, zemlje pa skoraj ni več.

Starejših rastlin, ki so že dosegle svojo končno velikost in tistih, ki rastejo počasneje (palme, oleander, lovor, drevo življenja), ne presajamo vsako leto. Tem odstranimo samo zgornjo plast zemlje (3 do 5 cm) in jo zamenjamo s svežo. Ko jih končno le presadimo, izberemo lonček s 5 do 6 cm večjim premerom.

Kako presadimo rastlino

Za presajanje uporabimo kakovostno zemljo, pri kateri ne bomo potrebovali dodatnih gnojil (npr. Terra preta 90 %, ki, razen redkim izjemam s posebnimi potrebami, ustreza večini sobnih rastlin).

Rastlino, ki jo bomo presadili, postavimo v vedro s postano vodo, da se zemlja napoji. Pripravimo lončke: glinaste preko noči namočimo, plastične operemo. Rastlino vzamemo iz lončka tako, da lonček obrnemo na glavo; s prsti leve roke zadržujemo rastlino, da ne pade iz lončka na tla, z desno dvignemo lonček, da se rastlina loči od njega. Če se rastlina težko loči od lončka, si lahko pomagamo tako, da z desno roko potolčemo po dnu narobe obrnjenega lončka. Rastlina nam ostane v levi roki. Odstranimo staro zemljo s korenin in pregledamo korenine. Poškodovane odrežemo, prepredene previdno razpletemo. Z rastlino delamo nežno in pazimo, da je ne poškodujemo. Stare in predolge poganjke skrajšamo.

Na dno lončkov nasujemo glinene črepinje in kamenčke za drenažo. Drenažna plast je lahko debela nekaj cm. V lonček nasujemo zemljo do približno 1/3 višine lončka.

Rastlino presadimo v nov lonček, ki je za dve številki večji od prejšnjega (torej z 2 do 3 cm večjim premerom). Na sredino postavimo koreninsko grudo presajane rastline in jo z vseh strani zasujemo z zemljo. Rastlina mora biti v lončku posajena na enako globino, kot je bila v prejšnjem. Lonček vmes rahlo potresamo, da se zemlja sesede. Zemljo nasujemo dober cm pod robom lončka, nato pa jo ob obodu lončka potlačimo, da naredimo nekakšen žleb. Tako ob zalivanju zemlja ne bo pljuskala preko roba lončka. Presajeno rastlino nežno zalijemo s postano vodo, ki ji dodamo homeopatski pripravek za presajanje.

Homeopatski pripravki za zdrave presajene rastline

Pri presajanju rastlino poškodujemo; bolj, če smo grobi, in manj, če smo nežni in previdni. V obeh primerih je nujno, da jo okrepimo s homeopatskimi pripravki za presajanje.

Izberemo med naslednjimi:

  • Arnica: poškodbe korenin, pospešuje novo rast korenin.
  • Calendula: poškodbe in razpoke korenin in poganjkov.
  • Staphisagria: poškodbe zaradi obrezovanja, uporabimo po vsakem obrezovanju. Pospeši celjenje ran in tako prepreči okužbe z glivičnimi in bakterijskimi boleznimi.

Homeopatski pripravki, ki odpravijo težave po presajanju

Če rastlina po presajanju ostaja majhna in deluje zanikrno in zakrnelo, je za to možen vzrok šok, ki ga je utrpela ob presajanju in preselitvi.

Pomembno: pri presajanju delamo s koreninami previdno in nežno. Če so korenine nepoškodovane, jih lahko nežno odvijete. Lahko jih tudi skrajšate, s čimer pospešite novo rast. Ostranite vse odmrle korenine s čistim rezom.

Izbiramo med naslednjimi pripravki:

  • Aconitum: rastlina se po presajanju suši in ovene.
  • Arnica: sumimo na poškodbe korenin in drugih delov rastline.
  • Calendula: rane in zatrganine korenin in drugih delov rastline.
  • Nux vomica: za rastline, občutljive na stres (npr. kamelije in mimoze).
  • Staphisagria: raztrganine, rane na splošno.