Posted on

Vaša vprašanja: Kakšna je razlika med bioogljem in bioogljem?

Kakšna je razlika med bioogljem in bioogljem? O tem sva se pred nekaj dnevi pogovarjali z gospo, katere mož je domov prinesel 30 l vrečo Biooglja, ki ga je kupil na enem od slovenskih spletnih portalov. Prosila me je, če ji lahko pojasnim, kako naj to biooglje uporabi na vrtu. Zmedlo jo je, ker je na vreči pisalo, da lahko kupljeno biooglje uporabi za pripravo organskih gnojil in vezavo prostega dušika tako, da doda po 4 kg biooglja na 1 m3 gnojevke ali na 1 tono gnojnice. Ampak kaj naj s takšnim bioogljem počne na svojem zelenjavnem vrtu?

Pojasnila sem ji, da je biooglje, ki ga je kupil njen mož, t.im. surovo biooglje; glede na njegovega proizvajalca sem sklepala, da je sicer pravilno pripravljeno in zato kakovostno (v smislu, da je sposobno aktivno vezati hranilne snovi in vlago ter da se bodo v njem z veseljem naselili zemlji koristni mikroorganizmi …), a je bilo prazno, nenaseljeno – v njem še ni bilo hranil in mikroorganizmov. Zato bi takšno »nenapolnjeno« biooglje, če bi ga dodala na vrtne grede, lahko naredilo več škode kot koristi, ker bi nase vleklo hranila iz okolice in s tem škodilo tam rastočim rastlinam. Preden bi ga dodala na vrt, bi ga morala napolniti, s strokovnim imenom inokulirati – z vlago, hranili in mikroorganizmi. Cena takšnega biooglja je seveda ustrezno nižja od inokuliranega in za takojšnje dodajanje na vrt pripravljenega biooglja, kakršno je Biooglje-aktivator zemlje.

Biooglje-aktivator zemlje je že napolnjeno s hranili in mikroorganizmi, ki so izbrani tako, da najbolj povečajo živost in s tem rodovitnost zemlje, ki ji ga dodamo. Biooglje-aktivator zemlje lahko dodamo kadarkoli, neposredno k semenom ali sadikam, brez strahu, da bi jim to škodovalo – nasprotno, dodatek jim bo samo koristil. Učinek je pri rastlinah viden že zelo hitro po dodajanju.

Po kakšni ceni nekdo prodaja biooglje, je odvisno od več dejavnikov:
1. Katero surovino uporabimo za proizvodnjo biooglja? Ali preverjen ekološki vir ali vir, ki je nepreverjen in morda kontaminiran s strupi in težkimi kovinami?
2. Ali proizvodnja biooglja poteka pri kontrolirani in ustrezno visoki temperaturi? Od tega je odvisno jonsko število končnega izdelka, od njega pa fizikalne lastnosti biooglja in njegova sposobnost vezanja hranilnih snovi in vode; pomembna je tudi struktura, ki omogoča varno bivanje mikroorganizmom.
3. Naslednji problem “domače” proizvodnje biooglja so rakotvorne snovi, ki nastajajo v procesu pirolize biomase. Če se te nevarnosti ne zavedamo in ne vemo, kako se jih v procesu varno znebiti, biooglje ne bo varno za uporabo na vrtu.
3. Ali je biooglje že inokulirano (napolnjeno) z mikroorganizmi in hranilnimi snovmi ali ne? Surovo (prazno) biooglje lahko rastlinam celo škodi, če ga dodamo v zemljo, saj bo rastlinam hranila odvzelo, ker jih bo vezalo nase.

Če bi bilo povsem vseeno, kakšno biooglje bomo dodali na vrt, bi lahko na vrtne grede vkopali kar oglje za žar, kajne? Pa to seveda ni res.

O biooglju, njegovih lastnostih in uporabi lahko preberete še več v e-knjigi Biooglje za 1000 let rodovitne prsti.