Posted on

Vrtnarska sezona se je začela!

FEBRUARJA posejemo zeleno, por, solate, zelje, paprike, jajčevce in čebulo v pladnje in multilončke. Sejemo za sadike, v zaprtih prostorih.

Za setev sedaj ne potrebujete umetne svetlobe. Posode s semeni preprosto postavite na najbolj sončno in svetlo mesto, ki ga najdete. Upoštevajte, da paprika in jajčevci za kalitev potrebujejo temperaturo okoli 22° do 26°. Zelena in solata spadata med svetlokalilke, kar pomeni, da semen ob setvi ne pokrijemo z zemljo ali pa le zelo malo.

V tem času sejem tudi brokoli, kolerabo in rdeče zelje. Takoj, ko semena vzklijejo, jih prestavimo na bolj hladno mesto (15° do največ 20°).

Tudi ingver in kurkumo lahko februarja predhodno nakalite.

S paradižniki februarja še počakamo. Seme paradižnikov posejemo od sredine do konca marca.

KAJ BOMO DELALI MARCA:

Tudi marca sejemo zelenjavo za vzgojo lastnih sadik. Ker je zunaj še vedno hladno, so te prve setve večinoma namenjeni vzgoji sadik v lončkih, posodah in v rastlinjaku, nekaj pa jih že lahko posejemo tudi zunaj, na vrtu, v tla.

Sejanje v lončke

Seme potrebuje za vzklitje več toplote, kot je potrebuje kasneje, ko zraste v sejančke. Prva dva tedna imamo zato pokrite posode na toplem. Po dveh tednih, ko imajo mladi sejančki že dva lista, posode prestavimo v politunel, v pokrite visoke grede ali v rastlinjak.

Zastiranje vrtnih tal s kompostom

Ko tla odmrznejo, je idealen čas, da zastremo gredice s kompostno zastirko (če tega nismo naredili že konec jeseni). Povezava: Eko Kompost Sonnenerde.

Priprava tal za neposredno setev

Večje grude komposta razbijemo z orodjem in gredice poravnamo. Preden posejemo seme direktno (t.j. na gredice), z gredic odstranimo morebitno zastirko iz organskega materiala (slamo, listje, …), da se bodo tla čim prej lahko segrela.

Zaščita posevka

Zasejane gredice zaščitimo z vrtno kopreno ali pa gredo prekrijemo s kartonom, dokler seme ne vzklije. Nato karton odstranimo. Ta metoda je še zlasti priporočljiva pri sejanju korenja, ki ga ne smemo sejati globoko. Ob visokih temperaturah in močnem soncu (nad 22 °C), opoldne vrtno kopreno odkrijemo in jo zvečer pokrijemo nazaj.

KAJ SEJEMO V PRVI POLOVICI MARCA

  1. Za sadike:
    Solata in radič (spomladanske sorte), jajčevec, paprika, čili, feferoni, gomoljna zelena, stebelna zelena, listnata zelena, listnati peteršiljkolerabica, zgodnje zelje, glavnati ohrovtbrokoli, cvetača, por, čebula iz semena, blitvakoriander, koprc.
  2. Neposredno na vrtne grede
    Za direktno setev v tla je za večino semen še premrzlo. Nekatera semena pa že lahko posejemo, saj jim nizke temperature nič ne škodijo, celo ustrezajo jim. Direktno na prosto lahko posejemo: pastinakredkvicekorenje (lahko skupaj, so dobri sosedje), česen (spomladanska setev), grah, bob.

V drugi polovici marca lahko tudi zunaj posejemo že več semen. Koliko in katere, je odvisno od vremena, saj vrtna opravila v marcu določa spreminjajoče se vreme. Marec je lahko izjemno topel in suh, lahko pa je še povsem zimski mesec, zaradi česar bomo načrte prilagoditi in delo prestaviti na april.

Smiselno je imeti več žezel v ognju, zato vam predlagam, da poleg direktne setve na vrt in vzgoje sadik v lončkih in rastlinjaku (če ga imate) uporabite še zimsko setev (članek o ZIMSKIH SETVAH lahko preberete TUKAJ).

KAJ SEJEMO PROTI KONCU MARCA

1. Za sadike:
  rdeča pesaparadižnik, bazilika, Pak-Choi, koromač, ognjič

2. Neposredna setev na grede:
  špinačardeča pesa, rukola, čebulasolatapeteršilj koren, zgodnji krompir

Okoli 10. marca damo na toplo krompir, da bo vzklil, sredi marca pa nakalimo tudi gomolje sladkega krompirja (sadike bomo na prosto presadili šele v drugi polovici maja). Če upoštevamo setveni koledar, delamo to na dan za korenino.