Posted on

Zakaj paradižniki nočejo začeti zoreti?

Sadike paradižnikov smo posadili, jih zalivali, negovali tako in drugače, držali pesti za čim boljše vreme in nič toče … končno dočakali cvetenje in prve plodove … potem pa se zdi, kot bi se vse skupaj ustavilo. Plodovi so lepi, se debelijo, lepo svetijo v soncu … Potrpežljivo čakamo, da se bodo začeli barvati v rumeno in nato v rdečo – paradižniki pa kot zakleto ostajajo jabolčno zeleni in nikakor nočejo dozoreti.

Kaj je šlo narobe?

Obstaja nekaj dejavnikov, ki vplivajo na zorenje paradižnikov, in večina teh ni odvisna od nas. Vendar to ne pomeni, da smo povsem nemočni – na zorenje paradižnikov lahko vplivamo s pametno izbranimi ukrepi.

Kdaj bodo dozoreli, je sicer odvisno tudi od sorte, a za večino paradižnikov velja, da plodovi dozorijo 6 do 8 tednov po cvetenju. Na zorenje vplivajo okoliščine: prevroče ali prehladno vreme zavirata zorenje. Letošnja pomlad in poletje sta polna ekstremov: najprej mrzel maj, ko paradižnikov nikakor nismo upali postaviti ven, potem pa več vročinskih šokov z zelo visokimi temperaturami. Ker se paradižniki najbolje počutijo pri temperaturah med 20 in 25 °C, je odgovor na dlani: krivo je vreme.

Rastlina, ki dozoreva, postaja čedalje bolj košata in večino svoje energije usmeri v stebla in liste, ne pa v plodove. V takem primeru je povsem na mestu obtrgavanje listov: spodnje liste, do prve etaže plodov lahko mirne duše potrgamo, prav tako skrbimo tudi za zračnost v višjih etažah. S tem bomo zmanjšali tudi možnost glivičnih bolezni paradižnikov.

Nezreli paradižniki so zeleni zaradi velike vsebnosti klorofila. Ko dosežejo določeno stopnjo v razvoju, začnejo proizvajati etilen, ki vzpodbudi njihovo zorenje. Namesto klorofila se plodovi takrat napolnijo z likopenom. Likopen paradižnike obarva rdeče. Paradižniki so lahko tudi rumeni, oranžni ali vijoličasti. Za različne barve so odgovorni različni karotenoidi: karotenoid v rdečih paradižnikih je likopen, v rumenih pa lutein.

4 razlogi za to, da paradižniki ne zorijo

1. Prevelika vročina

V hudi poletni vročini paradižniki doživljajo stres. Čeprav za svoj razvoj potrebujejo toploto, pa previsoke temperature povzročijo, da preidejo paradižniki v stanje mirovanja – kot bi postali letargični.

Pri visokih temperaturah prenehajo proizvajati likopen, torej snov, ki je odgovorna za zorenje plodov. Če so zunanje temperature dlje časa 28 in več °C, se proces zorenja upočasni ali povsem ustavi. Ko se temperature znižajo, se proces zorenja nadaljuje.

Rešitev: škropljenje s Kaolinom zaščiti rastlino pred visokimi temperaturami in tako prepreči, da bi se proces zorenja ustavil. Za popust pri naročilu vpišite kodo KAOLIN-20

2. Hladno vreme

Prav tako kot vročina, tudi nizke temperature preprečujejo zorenje. Nižanje temperature sporoča rastlinam, da se bliža konec sezone. Ne glede na to, da smo morda šele konec julija, nihče ne bo prepričal paradižnikov, da bi lahko še malo zoreli – če je pa ja prehladno.

Zgolj nekaj nenormalno hladnih dni ne bo imelo tragičnih posledic. Huje je, če hladno obdobje vztraja dlje časa in se temperatura nikakor ne dvigne nad 16 °C. Plodovi bodo nehali zoreti, rastline pa nehale rasti.

Rešitev: homeopatski pripravek Belladona dodaja toploto rastlinam.

3. Bliža se konec sezone

Oberemo vse plodove, ki so dosegli polno velikost, ne glede na to, ali so ostali zeleni ali so že vsaj delno obarvani v rumeno in rdečo, saj na rastlini ne bodo dozoreli. Pod primernimi pogoji bodo dozoreli na okenski polici. Zorenje lahko pospešimo tako, da jih spravimo v kartonasto škatlo z bananami in jabolki, ki ob zorenju oddajajo etilen.

4. Različne sorte zorijo različno hitro

Češnjevec dozori hitreje od sort paradižnika z velikimi plodovi. Obstajajo tudi posebne sorte, za katere je značilno, da dozorijo hitreje od drugih.  Ko boste naslednje leto izbirali sorte paradižnika, se spomnite na ta podatek.   

Kaj še lahko naredimo?

K zorenju plodov rastlino spodbuja tudi homeopatski pripravek Silicea C200. Rastline zalijemo samo 1 x v sezoni. Uporabimo 6 do 8 globul na 10 l vode in vsaki rastlini privoščimo po 1 l tega pripravka.