Posted on

Glivične bolezni letošnjega poletja

Vroče, vlažno, hladno, mokro … Čez pokrajino se vleče megla, iz katere rosi; ko se nebo zjasni in pokaže sonce, tla obsijejo močni poletni sončni žarki. Nič čudnega ni, da je letošnje poletje polno glivičnih bolezni, oslabljenih rastlin pa se z veseljem lotijo še škodljivci.

Osnova vsega so tla, in vse napake, ki smo jih naredili v zvezi z njimi, se sedaj pokažejo še močneje. Bolne rastline nas opozarjajo, da ne smemo pozabiti na dohranjevanje tal, vendar ne spet z živalskim gnojem, pač pa z nevtralnim Bioogljem – aktivatorjem zemlje, ki povrne zemljo nahrani in hkrati nevtralizira kislo okolje, ki ustreza glivicam in plesnim. Na ta način najlažje in najhitreje okrepimo rastline, ki že ali pa šele bodo rasle pri nas.

Če pa je bolezen že tu in še ni čas, da bi pobrali pridelek, se lotimo zdravljenja rastlin:

FIŽOLOVA RJA

Za fižolovo rjo uporabimo homeopatski pripravek Aconitum (poglejte TUKAJ).

PEPELASTA PLESEN NA BUČKAH

“Sedanje vremenske razmere so ugodne za razvoj in širjenje pepelovk na raznih vrstah buč, bučk in kumar. Bela do sivkasta prevleka, ki se pojavi na zgornji strani listov, lahko v ugodnih razmerah preraste celo listno površino in povzroči predčasno sušenje in propadanje listov.”

Za varstvo buč, bučk, kumar, dinj in lubenic uporabite Cuprum metallicum, Natrium sulphuricum, Silicea,  Sulphur, Thuja.

KUMARNA PLESEN

»Vremenske razmere so v zadnjih dneh, ko so padavine pogostejše in temperature nekoliko nižje, ugodne za razvoj in širjenje kumarne plesni na kumarah in drugih vrstah iz skupine bučnic. Znamenja bolezni smo že opazili na kumarah na prostem.«

Proti kumarni plesni na kumarah in bučkah uporabite Cuprum metallicum, Natrium sulphuricum, Silicea,  Sulphur, Thuja.

BOLEZNI VINSKE TRTE

“Razmere za okužbe s peronosporo vinske trte so še vedno ugodne, zato vinogradnikom svetujemo nadaljevanje preventivnega varstva.
Nevarnost za pojav oidija vinske trte je velika, zato vinogradnikom svetujemo pozornost pri izvajanju preventivnih ukrepov in doslednem izvajanju opravil. V fazi dotikanja jagod, je čas, da grozde zavarujete pred okužbo s sivo grozdno plesnijo – botritisom. Pomembno je, da škropljenje opravite preden se jagode v grozdih strnejo.”

Za varstvo pred peronosporo vinske trte uporabite Cuprum metallicum, Belladonna, Thuja, Fcomp viticulture.

Za varstvo pred oidijem vinske trte Cuprum metallicum, Thuja, Fcomp viticulture.

Za varstvo pred botrytisom uporabite Fcom viticulture.


BOLEZNI PARADIŽNIKOV

Paradižnikova plesen in črna listna pegavost

“Pridelovalce paradižnika na prostem opozarjamo, da so sedanje vremenske razmere s pogostejšimi padavinami ugodne za razvoj in širjenje krompirjeve (paradižnikove) plesni. Priporočamo, da mlade rastline zavarujete, saj je v nasprotnem primeru tveganje za okužbe zelo veliko. Poskrbite tudi, da bodo nasadi paradižnika čim bolj zračni in redno odstranjujte zalistnike.  Razmere so ugodne tudi za razvoj črne listne pegavosti na paradižniku. Priporočamo pregledovanje rastlin.”

Proti paradižnikovi plesni uporabite Natrium sulphuricum in Carbo vegetabilis.

Proti črni listni pegavosti enako + Belladonna (za dvig toplote).

ČEBULNA PLESEN

“Sedanje vremenske razmere so ugodne tudi za širjenje čebulne plesni. Pridelovalcem čebule priporočamo pregledovanje nasadov.”

Proti čebulni pepelasti plesni lahko uporabite Nux vomica, Sulphur.

Še nekaj pojasnil

Vsem rastlinam brez izjeme, še posebej pa tistim, ki so obolele ali so jih napadli škodljivci, privoščimo eno dozo Silicee C200. Ta homeopatski pripravek krepi in pospešuje rast rastlinskega tkiva, ki ga obolele ali napadene rastline še kako potrebujejo.

V nasvetih je vedno naštetih več pripravkov. To ne pomeni, da morate uporabite vse. Uporabite enega, in šele če niste zadovoljni z uspehom, uporabite naslednjega. Večina pripravkov ima potenco C30, nekateri, npr. Silicea, pa C200.

Za škrlup, jabolčnega zavijača, različne gosenice, stenice itd. je odličen zaščitnik Kaolin, bela kitajska glina. Zelo priporočam kombinacijo s homeopatijo: homeopatski pripravek rastlino okrepi in zaščiti od znotraj, kaolin pa od zunaj. Poleg tega kaolin krepi celične stene rastlin, kar je tudi zelo dobrodošlo, ki  ker je kot vsi minerali bazičen, pomagač usvarjati okolje, ki glivam ne ustreza, zato pa tudi glivičnih boleznim ne.

Prepričana sem, da bi lahko s kombinacijo homeopatskih remedij in kaolina krepko zmanjšali ali celo povsem nehali uporabljati fito farmacevtske izdelke. 

Članek je bil objavljen v spletnih Novicah iz Gajinega vrta, ki izidejo en- do dvakrat mesečno.
Če bi radi pregledali še druge članke ali/in se naročili na Novice, kliknite TUKAJ.