Posted on

Kdaj posadimo jesenski česen?

Na naslovni fotografiji: glavico česna razdelimo na stroke tik pred sajenjem. Posadimo samo tiste stroke, ki so povsem nepoškodovani.

Odgovor na vprašanje v naslovu: Jesenski česen posadimo 14 dni preden zamrzne zemlja.

Vprašanje: Ja, in kdaj je to?

Za odgovor na slednje vprašanje bi morali biti jasnovidni. Ali pa tudi ne – poiščemo ga lahko na podlagi sklepanja.

Na fotografiji: jarki, pripravljeni za sajenje česna na gredi, ki ni pognojena. Sajenje na dvignjeni gredi ali na grebenih pomaga preprečiti gnitje česna.

Zemlja se ohlaja veliko počasneje kot zrak. Zemlja nikoli ne zamrzne čez noč oziroma takoj, ko se nočne temperature spustijo na ničlo.

Da zemlja zamrzne, mora biti izpolnjenih več pogojev. Med drugim temperature, ki se tudi čez dan ne dvignejo več visoko nad ničlo. Dokler je zmrzal samo ponoči, podnevi pa se zrak še ogreje, zemlja še ne zamrzne. Da zemlja zamrzne, mora biti temperatura vsaj 5 dni blizu ničle tudi čez dan. Pa še takrat bo najprej zamrznila le cm ali dva v globino. Kako hitro zemlja zamrzne, ni odvisno le od temperature zraka, ampak tudi od njene lege in sestave. In seveda tudi od tega, ali je pokrita ali ne – s snegom ali zastirko. Da zemlja zamrzne npr. 30 cm globoko, mora mraz neprekinjeno trajati več tednov.

Priporočilo, ki sem ga dobila od ekološke kmetice, ki prideluje res debel in zdrav česen: česen sadimo čim bolj pozno v jeseni, najbolje šele takrat, ko pade prva močna slana. Ko začnejo vremenarji napovedovati, da se nam bliža mraz tudi čez dan, je skrajni čas zanj. Seveda pa je to vsako leto drugače (ni tako kot Ledeni možje ali uscana Zofka …), največkrat pa nekje sredi novembra. Če nas skrbi, da smo predolgo čakali s sajenjem česna, lahko česen dodatno zavarujemo tako, da ga posadimo 5 cm globoko in po sajenju zaščitimo z zastirko iz slame. Tako bo bolj na varnem, mi pa brez skrbi. 

Na fotografiji: stroki česna so že v jarku, sledi zasipavanje. Nekateri priporočajo, da česen posadimo tako, da strok postavimo na njegov ploščati del. Mislim, da se ni potrebe ubadati s tem. Pognal bo v vsakem primeru.

Nasvet: zemlje, v katero sadimo česen, ne smemo gnojiti. Če je njena kakovost oziroma rodovitnost slaba, v jarke nasujte Biooglje – aktivator zemlje. Česen bo oskrbel z vsemi potrebnimi hranili in ga hkrati zaščitil pred boleznim in gnitjem.

Biooglje – aktivator zemlje. Za “običajno” gredo česna bo dovolj najmanjše pakiranje Biooglja – aktivator zemlje.