Posted on

Na pomoč, kumare so zbolele!

Poglejmo 3 osnovne resnice, ki veljajo za kumare:

  • kumare rade plezajo – zato jim pripravimo oporo, po kateri se bodo lahko vzpenjale;
  • kumare imajo rade noge vlažne in glave na soncu – zato tla pod njimi zastremo z zastirko ali pa za zastiranje zadolžimo druge rastline, ki rastejo ob njih. Kumare posadimo na južno ali zahodno stran vrta;
  • kumare imajo kot vse plodovke odličen apetit – zemlja, v katero jih posadimo mora biti zato polna hranil, ki jih potrebujejo (kar pa ne pomeni obilno pognojena!). Kot vsem plodovkam tudi kumaram ustreza zalivanje v tla z raztopino Epsomske soli na 2 do 3 tedne.

Če bodo imele vse to, je malo možnosti, da bodo zbolele. In če kljub temu bodo, se bodo na zdravljenje hitro in uspešno odzvale, saj bodo imele dovolj močan imunski sistem.

Kumare lahko zbolijo za boleznimi, ki jih povzročajo bakterije, virusi ali glivice. Običajno je prvi znak bolezni zvijanje in sušenje listov ter bele, rumene ali rjave lise na listih. Listi začnejo propadati, plodovi zastanejo v rasti ali pa jih sploh ni.

Najpogostejše bolezni kumar so: kumarna plesen, pepelovka, kumarni mozaik, krastavost in siva plesen.

Obolele rastline okrepimo z dodajanjem Biooglja – aktivatorja zemlje (ena velika pest na sadiko, potresemo ob vznožje sadike), poškropimo jih z raztopino Kaolina, jih oskrbimo z zalivanjem v tla z raztopino Epsomske soli (ena žlička na liter vode) in izberemo za zdravljenje ustrezen homeopatski pripravek.

V nadaljevanju lahko preberete dva primera zdravljenja in krepitve kumar:

1. primer: plesen na kumarah

Rastlina je zaradi bolezni oslabela in prenehala rasti. Listi so se razbarvali, postali so rumeno zeleni. Zaradi plesni listi pri kumarah najprej postanejo zeleno-rumeni, v njih se pojavijo poškodbe (razpoke), nato listi porjavijo, postanejo mlahavi in sčasoma propade vsa rastlina.

Uporabili smo Sulphur C200, 2 x, v presledku 4 dni. Doziranje: 4 globule v 5 litrih vode, zalite korenine (ne listi).

Po enem tednu je bila rastlina v vidno boljšem stanju, ni pa bila še povsem zdrava. Uporabili smo Thuja C200, enako kot prejšnjič Sulphur.

Rastlina si je povsem opomogla, začela cveteti in delati plodove. V rasti je dohitela svoje vrstnice, ki niso zbolele. Celo prizadeti listi so se sčasoma ponovno obarvali zeleno in ozdraveli.

2. primer: oslabljene sadike kumar

Po presaditvi kumar, ki so bile so že prevelike so te zelo oslabele – imele so zelo tanko steblo,
zdelo se je, da se bodo vsak trenutek zlomile. Štirikrat, v razmaku 10 dni, sem uporabila Carbo
Vegetabilis C30
. Kumare so popolnoma oživele. Kljub tankim steblom je bilo neverjetno videti
kako so se razširile in koliko zdravega ploda so obrodile. Proti koncu avgusta, ko so nekateri listi
postali rjavi, pa sem še parkrat zalila s Thujo C30, v razmaku 7 dni ter odstranila rjave liste.
Kumare so še naprej lepo delale. Jedli in delili smo jih vse do konca oktobra.