Posted on

Vrt v kuhinji: gojenje kalčkov

Za gojenje kalčkov ne potrebujemo zemlje, zato lahko z njim pridelamo sveže vitamine tudi takrat, ko to na vrtu ni mogoče.

Kaljenje semen nevtralizira toksine, ki jih vsebujejo in razgradi gluten. Poleg tega so kalčki polnovredno in z encimi bogato živilo. Kalčki vsebujejo do desetkrat več vitamina B, vitamina A in vitamina C kot surove stročnice ali žitarice. Pomembno je tudi, da jih je lažje prebaviti, ker vsebujejo lahko prebavljive beljakovine.

Predpriprava semen za kaljenje: prebiranje in čiščenje

Seme pregledamo in zavržemo vsa, ki so počena, polomljena ali razbarvana. Pazimo tudi, da med semeni ne bodo ostali majhni kamenčki, ki jih zlahka zamenjamo za seme. Nato seme očistimo. Stresemo ga v vodo, potem pa temeljito speremo, da odstranimo umazanijo.

Priprava semen za pridelavo kalčkov: namakanje

Posušena žita, stročnice in semena vsebujejo zaviralce encimov, zaradi katerih se seme ne prebudi, dokler vremenski pogoji ne postanejo ugodni za rast rastline. Semena vsebujejo tudi fitinsko kislino in druge strupene snovi, ki živali odvračajo od tega, da bi pojedle seme. V suhi obliki so zato semena neužitna. Namakanje žitaric, semen in stročnic nevtralizira zaviralce encimov in vzpodbudi rast laktobacilov, probiotičnih bakterij, ki razgradijo fitinsko kislino.

Za namakanje je najbolje uporabiti filtrirano vodo. Vode mora biti toliko, da je seme temeljito namočeno – vsaj dvakrat toliko, kot je višina semen v kozarcu. Semena premešamo. Vode ne more biti preveč, saj bodo semena vsrkala samo toliko vode, kot je potrebujejo. Med namakanjem naj bo posoda z namočenimi semeni v temi, stran od neposredne sončne svetlobe

Čas namakanja je zelo različen in je odvisen od vrste semen. Velika semena in stročnice namakamo do 12 ur. Semena z mehko lupinico, npr. amarant, kvinoja in semena zelenjave namakamo 4 ure. Med namakanjem semena večkrat odcedimo in jih zalijemo s svežo vodo.

Gojenje kalčkov je preprosto

Po namakanju semena temeljito odcedimo. V procesu kaljenja, ki sledi namakanju, morajo biti vlažna, ne mokra. Seme kalimo na svetlem prostoru, a ne neposredno obsijanem s soncem. Za kaljenje semen lahko uporabimo kupljene kalilnike, lahko pa kalilnik naredimo sami: vzamemo velik kozarec za vlaganje in ga pokrijemo z redko tkano tkanino iz bombaža (gazo), ki jo na kozarec pritrdimo z gumico.

Semena, ki kalijo, speremo 2 do 3-krat dnevno; odcedimo jih kar skozi gazo. Voda naj nanje teče vsaj nekaj minut. Tako bo imel končni izdelek bolj svež okus, pa tudi kaljenje na ta način pospešimo. Zelo pomembno je, da vsakič temeljito odcedimo semena, sicer lahko utonejo ali pa se na njih razvije plesen.

Čas kaljenja je zelo različen, odvisen je od vrste semen. Sončnice in semena zelenjave vzkalijo v štirih do osmih urah, medtem ko suhe stročnice potrebujejo tudi do dva dni.

Kalčke nato še zadnjič speremo in temeljito odcedimo ter osušimo. V hladilniku shranjeni kalčki ne smejo biti mokri, ker postanejo sluzasti in neužitni. Lahko jih osušimo z papirnatimi brisačami ali uporabimo centrifugo za sušenje solate. Shranimo jih v posodo in postavimo v hladilnik. Porabiti jih moramo najkasneje v enem tednu.

Kaj vse lahko nakalimo?

Zelenjava.Kalčki iz semen zelenjave so polni antioksidantov in vsebujejo veliko vitamina A. Njihov okus pogosto spominja na okus zelenjave, ki bi iz njih zrastla na vrtu. Za gojenje kalčkov lahko uporabimo vsa semena, ki jih sejemo na vrtu, tudi brokoli, triplat, gorčična semena in rukolo. Zelenjavne kalčke potresemo po sendvičih, jih dodamo v solate ali pojemo kar same. Lahko jih potresemo na praženo zelenjavo ali z njimi okrasimo zelenjavno juho.

Žitarice. Žitarice so prav tako kot zelenjava zelo raznovrstne. Nakaljena žita imajo sladak oreškast okus. Ko kalčke prvič predstavite svojim otrokom, jim najprej ponudite žitne kalčke.  Kalite lahko pšenico, oluščen ječmen, rž, oves, kamut, piro in proso. Tudi kvinojo in amarant lahko kalite, vendar to v resnici niso žita, pač pa semena listnatih rastlin. Oba sta brez glutena. Nakaljena žita dodamo v testo za kruh, mafine in palačinke ali jih jemo kar same. Uporabimo jih lahko kot žitarice za zajtrk z dodanim toplim mlekom in žličko medu.

Stročnice. Kalimo lahko skoraj vse vrstestročnic: fižol, lečo, grah, čičeriko, bob. Jemo jih lahko kot prigrizek ali jih dodamo v juhe, solate in zelenjavne jedi.
Opozorilo: soje in fižola ledvičarja ne uporabljamo za vzgojo kalčkov, saj njihovi kalčki vsebujejo škodljive snovi.

Oreški in semena. Ti kalčki ne zdržijo dolgo v hladilniku, a zelo verjetno te nevarnosti ne bo, saj so zelo okusni. Kalimo lahko semena bučnic, sončnic, mandljev, arašidov in sezama. Večina teh semen vzkali hitro in zlahka.