Posted on

Presajanje lončnic: drevo življenja

Drevo življenja je poletje preživelo na pokriti terasi. Jeseni sem ga prestavila v dnevno sobo, nato pa preverila, kako se počuti v svojem loncu. In ugotovila, da nikakor ne dobro! Korenine so prepletene začele rasti v krogu in rastlina je skozi luknjico na dnu lonca pognala dolgo izvidniško korenino.

Večino sobnih rastlin presajamo enkrat letno. Najpogosteje počnemo to zgodaj spomladi, v začetku rastne dobe (februarja, marca). Rastlino presadimo v nov lonček, ki je za dve številki večji od prejšnjega (torej z 2 do 3 cm večjim premerom). Na sredino postavimo koreninsko grudo presajane rastline in jo z vseh strani zasujemo z zemljo. Rastlina mora biti v lončku posajena na enako globino, kot je bila v prejšnjem.

Zemljo nasujemo dober cm pod robom lončka, nato pa jo ob obodu lončka potlačimo, da naredimo nekakšen žleb. Tako ob zalivanju zemlja ne bo tekla preko roba lončka. Presajeno rastlino nežno zalijemo s postano vodo, ki ji dodamo homeopatski pripravek za presajanje (glej članek Skrb za sobne rastline: Presajanje).

Večjih rastlin, kot so palme, oleander, lovor in drevo življenja, ne presajamo vsako leto. Vsako leto jim odstranimo samo zgornjo plast zemlje (3 do 5 cm) in jo zamenjamo s svežo. Ko jih presadimo, izberemo lonček s 5 do 6 cm večjim premerom.

Moje drevo življenja je bilo očitno v stiski, zato do februarja seveda nisem hotela čakati.

Drevo življenja v premajhnem loncu. Čas je za presajanje!
Rastlina je poskušala najti več hranil, zato je korenine pognala skozi dno lonca.
Novi lonec ima volumen 45 litrov.
Na dno lonca najprej nasujemo drenažo: 5 do 8 cm debelo plast kamenčkov.
Odlična zemlja za presajanje: črna zemlja Terra preta 90 % (po vzoru “črne zemlje iz Amazonije”) Porabila sem približno pol vreče (10 l). Gnojil ne dodajam, ta zemlja je dovolj.
Drevo življenja sem presadila s koreninsko grudo, enako globoko (ali visoko), kot je raslo prej.
Pri presajanju sem v zemlji našla nenavaden dodatek: kost …
… in tu je odgovorni za najdbo: kost je v lonec k drevesu življenja zakopal Hugo.
Površina sveže zemlje je zaščitena s plastično mrežo. Hugo bo svoje kosti poslej zakopaval kje drugje 🙂

Uspešno presajeno drevo življenja.
Meni se zdi, da se mu že na prvi pogled vidi, kako je zadovoljno 🙂

Če bi radi prebrali še kaj več o presajanju (tudi o homeopatskih pripravkih, ki jih uporabimo za zdravje presajenih rastline) kliknite še na ta članek: Skrb za sobne rastline: Presajanje

Pri presajanju sem uporabila: eko črno zemljo Terra preta 90 %.