Posted on

Z Luno do lepšega vrta (drugi del članka Kateri setveni koledar je pravi?)

Prvi del članka Kateri setveni koledar je pravi, lahko preberete TUKAJ.

Lunine mene in njihov vpliv na delo na vrtu

Sajenje v skladu z luninimi menami je v uporabi že vse od antičnih časov. Luna ima močan vpliv na vodne mase, na plimo in oseko. Tudi mnogi ljudje čutijo njen vpliv, enako pa velja tudi za rastline. Kako vpliva na vodo, ljudi in rastline je odvisno od tega, v kateri fazi je Luna.

Luna zaključi svoj cikel v 29-ih dneh in pol. V tem času ima osem faz, za vrtnarjenje pa so najpomembnejše štirje od teh: mlaj (prazna Luna), prvi krajec, ščip (polna Luna) in zadnji krajec.

Mlaj ali prazna Luna
Prazna Luna ni dober čas za sajenje. Z delom začnemo šele, ko začne rasti prvi krajec. V tej fazi Lunina privlačnost povzroči, da se voda dvigne, seme pa nabrekne in vzkali. Skozi rastline steče tok energije, sokovi se začnejo pretakati skozi stebla. Ti dejavniki, poleg naraščajoče mesečine, povzročijo tako rast korenin kot listov.

Prvi krajec
V tej fazi je moč gravitacije manjša, mesečina pa je vse močnejša, kar vzpodbudi rast listov. To obdobje je ugodno za sajenje, še posebej zadnja dva dni pred polno Luno. Sadimo rastline,  ki rastejo nad zemljo in imajo seme izven plodov, npr. solata, špinača, zelena, brokoli, zelje, cvetača in žitarice, pa tudi kumare (čeprav na prvi pogled ne sodijo v to skupino). Rastline, ki jim ugaja prvi del prvega Luninega krajca so različne enoletnice, ki obrodijo nad zemljo, seme pa tvorijo znotraj plodov: fižol, melone, grah, paprika, buče, paradižnik. Trava, pokošena v tem času, bo rasla hitreje.

V drugem delu prvega krajca postane svetloba mesečine še močnejša. To obdobje je dobro za sajenje listnatih rastlin, žitaric, in drugih rastlin, ki obrodijo nad zemljo. Sejemo seme, presajamo sejančke in sadike in pripravljamo cepiče, še zlasti dva dni pred polno Luno.  Čas je ugoden tudi za sajenje vrtnic.

Polna Luna (ščip)
Ob polni Luni so rastline na svojem vrhuncu. Čas je ugoden za sajenje korenovk, gomoljnic in čebulnic. Posadite cvetlice, dvoletnice in trajnice, trajnice lahko razmnožujete z deljenjem. Posadimo čebulo, krompir, korenje, repo, peso, pastinak in redkvico. Proti koncu tega obdobja posadimo drevesa, sadna drevesa in grmovnice. Opravimo tudi škropljenje sadnih dreves. Posadimo jagode, razmnožujemo jih z vrežami. Pridelek za ozimnico, ki bo pobran v tem času (jabolka, krompir, buče) bo ostal zdrav in ne bo zgnil. V naslednjih dveh tednih, ko Luna izgublja svojo svetlobo, izgublja tudi energijo in upade do tretje četrtine. To je čas za pobiranje pridelkov. Zelišča, zlasti zdravilna zelišča, bodo močnejša, če jih naberemo v tem času. Čas je pravi tudi za nabiranje gob in grozdja in za obrezovanje.

Zadnji krajec
Ko se Luna stara, se njena energija manjša. Gravitacijski vlek je velik, kar ustvarja več vlage v tleh, vendar se hkrati zmanjšuje moč mesečine, kar vnaša več energije v korenine. To je ugoden čas za sajenje korenovk in gomoljnic, npr. peso, korenje, čebulo in krompir. Čas je ugoden tudi za trajnice, dvoletnice, čebulnice in razsajanje razraščenih rastlin z delitvijo korenin. Tudi obrezovanje je najbolje opraviti v tretji četrtini. Zadnja ali četrta četrtina je neplodna faza za vrtnarjenje z Luno. Gravitacijski vlek in moč mesečine se zmanjšata do te mere, da je to obdobje najprimernejše za počitek. Svoj čas namenimo pospravljanju po vrtu, pletju, pripravi komposta, nahranimo zemljo z dodatki (kompost, gnoj, biooglje) in urejamo gredice. Pripravimo vse za prihajajoči čas mlade Lune, ko bomo lahko spet sejali in sadili. V tretji ali četrti četrtini ne kosimo trate, razen če bi radi zavrli njeno rast.

Povzetek pravil sajenja v skladu z Luninimi fazami:

Rastline, ki rodijo nad zemljo, sejemo in sadimo v času rasti oz. debelenja Lune, rastline, ki rodijo pod zemljo (korenovke, gomoljnice) pa v času, ko se Luna manjša (torej po polni Luni).

Nikoli ne sadimo ali sejemo v času 24 ur po nastopu polne Lune ali katere koli druge Lunine faze.

Sadje obiramo v stari Luni (ko »crkuje«, ko se manjša). Obtolčeni deli se bodo posušili in ne zgnili. Če sadje obiramo v času mlade Lune, je možnost, da bodo zgnili, veliko večja. Enako pravilo velja tudi za večino drugih pridelkov.

Gomoljnice in korenovke pobiramo v zadnji četrtini Lune, na dan ki je v znamenju Kozoroga (kolena) ali Rib (stopala).

Drevje podiramo v času stare Lune, ko se Lunina moč manjša. Bolje se bo posušilo in ne bodo ga napadli črvi.

Leseno ograjo postavljamo v času stare Lune. Ne bo se zrahljala, dlje časa bo obstojna.

Povezave:
1. del članka: Kateri setveni koledar je pravi
3. del članka: Zodiak, Luna in pravilni setveni koledar